Blog / Slane sobe

Slane pećine 

 

Slana terapija ili haloterapija je nova grana speleoterapije, metode koja se zasniva na doziranom boravku pacijenata u specifičnoj mikroklimi slane sobe (pećine). Slana terapija (haloterapija) predstavlja jedan od najstarijih oblika terapije vazduhom, koji se zasniva na boravku bolesnih u slanim pećinama zbog lekovitog dejstva njihove mikroklime na zdravlje čoveka.

Haloterapija se koristi još od 19. veka, kada je otkriveno da rudari iz rudnika soli nemaju respiratorne infekcije. Poljski lekar Felix Bockowski je još davne 1843. godine primetio blagotvorno dejstvo kamene soli na disajne puteve. On je zapazio da radnici u rudnicima soli, nemaju nikakva oboljenja disajnih organa. Tako su i prvi pacijenti oboleli od astme, počeli da se leče u tada još aktivnom rudniku Wielizika, u Poljskoj.

Takođe, lekovito dejstvo soli bilo je poznato i srednjevekovnim sveštenicima, koji su bolesnike slali u slane pećine kako bi bili izloženi specifičnoj mikroklimi. Da bi pojačali taj efekat, drobili su stalaktite i stvarali slanu prašinu koju su pacijenti udisali.

Početkom prošlog veka, ljudi su došli na ideju da imitiraju prirodno okruženje slanih pećina, kako bi se iskoristilo blagotvorno dejsto soli. Tako se razvila haloterapija, kao prirodni metod lečenja suvim aerosolom soli.

Wieliczka, Poljska - rudnik slane soli

Neverovatni svet u kome je sve isklesano od blokova soli, rudnik soli Wieliczka sastoji se od lavirinta tunela, od kojih se najdublji nalazi 327 metara pod zemljom.

Slana soba je specijalno konstruisan zatvoren prostor, čiji su zidovi i plafon obloženi solju u cilju imatiacije prirodne pećine. Na podu bi trebala da se nalazi so, dubine preko 30cm. U prostoriju se uz pomoć specijalnog uređaja-halogeneratora emituje suv zasićeni vazduh obogaćen najfinijim česticama kamene soli, čime se postiže željena mikroklima. Temperatura u slanoj sobi se kreće od 180C do 250C i vlažnost vazduha od 40% do 60%. Aero soli, u ovakim uslovima bi po pravilu trebalo da sadrže minerale koji učestvuju u brojnim fiziološkim procesima organizma, poput natrijum hlorida, gvožđa, kalcijuma, magnezijuma, bakra, cinka, selena i litijuma.

Stvoreni uslovi u slanoj sobi imaju povoljna svojstva za zdravlje korisnika u smislu antiseptičkog i antialergijskog dejstva. Velika količina prisustva soli poboljšava kvalitet vazduha, jer se stvara koncentracija negativnih jona, koji imaju korisna biološka svojstva na disanje i kardiovaskularni sistem čoveka, kao i na odbrambeni sistem, odnosno metabolizam korisnika. Pored navedenog, boravak u slanoj sobi pospešuje lučenje seratonina (hormona sreće), samim tim ima uticaj na psihološko stanje čoveka, borbu protiv depresije. Negativno naelektrisani joni utiču na popravljanje raspoloženja, otklanjaju glavobolje, opštu malaksalost, slabu koncentraciju, nesanicu, neuroze i pojačavaju imunitet.

Slana terapija se koristi isključivo kao pomoćna metoda u lečenju bolesti gornjih i donjih respiratornih organa i kože. Najveća posećenost slanoj sobi beleži se od strane osoba koji pate od hroničnih alergija i osobe sa drugim tegobama izazvanim otežanim disanjem, poput asmatičara.

U slanu sobu koja je skroz od soli, uključujući i podove, po pravilu bi trebalo da se ulazi sa specijalnim, jednokratnim sterilnim kesama koje se navlače na gola stopala. Nakon izlaska iz slane sobe, kese za jednokratnu upotrebu se bacaju u posebnu korpu koja se nalazi izvan same slane sobe. U slanim sobama gde na podu nema soli, po pravilu se ulazi bez papuča, bos.

Slana soba - Terapije solju

Predviđeno vreme boravka u slanoj sobi u okiru jedne seanse iznosi od 30 do 40 minuta, a za decu predviđa se boravak od 20 minuta.

Opšte karakteristike haloterapije:

  • Haloterapija je potpuno prirodna metoda lečenja, koja se zasniva na udisanju vazduha zasićenog suvim slanim aerosolom.
  • To je pomoćna terapija, ne zamenjuje medikamentu terapiju, ali je svojim delovanjem redukuje (skraćuje vreme oporavka).
  • Efektivna – bez nus pojava.
  • Nema interakcija sa lekovima.
  • Terapija je klinički ispitana od strane američkih, ruskih i finskih naučnika.

Kompletnu ponudu opreme za slane sobe možete pogledati u našim maloprodajama u Zrenjaninu, Novom Sadu i Beogradu.

Aquaplan prodaja opreme za slane sobe Zrenjanin –  Branka Ćopića 1. Radno vreme 8-16h.
Aquaplan prodaja opreme za slane sobe Novi Sad –  Partizanska 40. Radno vreme 10-16h.
Aquaplan prodaja oprema za slane sobe Beograd –  Zrenjaninski put 98P. Radno vreme 10-16h.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *