Parne kabine
Prva parna kupatila nalazimo još kod starih Grka i Rimljana, koji su pre više hiljada godina otkrili blagotvorno dejstvo koje vodena para ima na ljudski organizam. Paru su proizvodili tako što su vrelo kamenje ubacivali u vodom napunjene posude, a paru zadržavali šatorima. U kasnijem periodu nailazimo na tursku kulturu kupanja. Takođe, i za njihovu kulturu kupanja vezuje se para, a ostatke parnih kupatila iz njihovog doba možemo videti i danas.
U današnjim modernim parnim kupatilima, princip funkcionisanja je isti, ali su se metode izrade i materijali za izgradnju uskladili sa današnjom tehnologijom. Prastari rimski šatori zamenjeni su modernim elementima gradnje kabina.
U zavisnosti od materijala, većina kabina se oblaže keramikom, ali postoje i kabine od plastičnih modula, odnosno elemenata od akrila. Upravo zbog velike vlažnosti parna kupatila se nikada ne izrađuju od drveta, već od sitnih pločica – mozaika. U parnom kupatilu se obično nalazi i česma ili crevo za polivanje sa hladnom vodom, kao opcija rashladjivanja.
U parnoj kabini se razlikuju temperatura i vlažnost vazduha. Oslobođena para zagreva kabinu na 40ºC do 50ºC, dok je vlažnost blizu 100%. Para kožu konstantno hidrira i hrani je vlažnošću. Delovanjem pare, pore se rašire, a respiratorni putevi se potpuno očiste, dok se svakodnevni stres ublažuje. Vazduh pun pare lekovito deluje na disajne puteve – prehlade i ima dobar uticaj na bolesnike sa reumom. Parna kupatila koriste svi oni kojima visoke temperature saune ne prijaju, ili im je lekar preporučio da ne koriste saunu.
Parna kupatila - Wellness i Spa
Parno kupatilo je vrsta saune u kojoj je zastupljena veoma visoka vlažnost vazduha, koja se kreće i do 100 %, sa temperaturom od 40°C do 50°C.
Prednosti korišćenja parnog kupatila:
- Parno kupatilo je blagotvorno za kožu, zato je i veoma popularno kod žena;
- Vlažna para čisti kožu, otvarajući pore, što čini kožu mekanom i nežnom;
- Parno kupatilo je veoma preporučljivo za osobe koje pate od nesanice, preteranog umora, napetih mišića;
- Parno kupatilo takodje stimuliše i kardiovaskularni sistem, poboljšava cirkulaciju, a što je najbitnije ne podiže krvni pritisak, jer se od toplote šire vene i omogućuju brži protok krvi;
- Takođe povišena temperatura koja je prisutna u parnom kupatilu sprečava razmnožavanje bakterija i virusa, što doprinosi imuno sistemu.