Hemija za dezinfekciju bazena
Kako su vreli letnji dani i kraj škole sve bliži i priprema vašeg bazena za početak sezone polako počinje da bude aktuelna tema. Zarad vašeg dobrog raspoloženja, zdravlja i potpunog užitka koje planirate da imate provodeći sate u vašem malom uređenom raju, potrudićemo se ovim tekstom da vam približimo i da vas posavetujemo kako da ga pripremite za predstojeće leto, i održavate čistim.
Više faktora igra ulogu kako i na koji način ćete pripremiti vodu za početak sezone. Prvi od njih je da li vam je bazen bio pokriven tokom zimskog perioda ili ne. U slučaju da je bio pokriven lakše će ga biti tretirati, ukoliko je voda ostala dovoljno čista i da se može iskoristiti.
Samim tim preporučljivo je da se voda tokom zimskog perioda ne ispušta iz bazena jer je vrlo klako moguće je iztretirati kao da nije filtracija ni stajala tokom cele godine.
Ukoliko je voda isprljana i zima bila teška i duga, možete ga izprazniti, očistiti, premazati zidove algicidnim sredstvima i ponovo napuniti svežem vodom.
Dezinfikovanje vode se sastoji iz nekoliko koraka, a mi ćemo vam predočiti koji su.
Kao prvo treba odrediti nivo pH vode u bazenu. Kako da to uradite možete videti u priloženom videu:
Kada ste odredili nivo pH, sledeći korak je da ga podesite na optimalne vrednosti koje iznose od 7,2 do 7,6. Posle kondiconiranja pH vrednosti u vodi vašeg bazena, sledi tzv. šokiranje vode slobodnim (aktivnim) hlorom. Hlor u granulama se koristi za to i to 100g slobodnog hlora ide na 10m³. U slučaju jače zaprljanosti vode, može se voda tretirati i sa 300g hlora na 10m³.
Granule hlora se najpre rastvore u plastičnoj posudi sa vodom, pa se rastvor razlije po obodu bazena ili u kompenzacioni bazen. Vrlo je bitno nikada ne koristiti šok hlor tretman u isto vreme kada i algicid. Kupanje je dozvoljeno tek posle 24 sata nakon šok hlor tretmana.
Kao rezultat takvog šok tretmana, gotovo svi mikroorganizmi koji mogu biti otporni na uobičajeni sadržaj hlora u vodi izumiru, hloramini u vodi se uklanjaju i razvoj algi prestaje.
Nakon šok tretmana redovno se sprovodi hlorisanje vode – potrebno je stalno održavati nivo slobodnog hlora. Za privatne bazene hlorisanje se proverava na
dvonedeljnom nivou ukoliko se koriste tablete, a za javne bazene to se radi automatski. Nužno je redovno pratiti nivo pH i nivo aktivnog hlora u vodi i prilagoditi ove pokazatelje, vraćajući njihove vrednosti na optimalne.
Slobodni hlor je hlor koji još nije reagovao sa organskim i zaraznim mikroorganizmima i spreman je da ih neutrališe ako se pojave u vodi. Ima visoku oksidacionu sposobnost, zbog čega se voda dezinfikuje. Kada aktivni hlor reaguje s organskom kontaminacijom, postaje vezani hlor. Takvi se spojevi nazivaju hloramini i oni ne dezinfikuju vodu, već je naprotiv, prljaju. Oni uzrokuju iritaciju kože i očiju.
Ako bazen nije bio pokriven tokom zimskog perioda to zahteva više posla. Najveća je poteškoća briga za bazen bez zimske prekrivke, jer u njega lako ulazi lišće, prašina i ostala nečistoća i prljavština. Osim toga bazeni koji su ostali nepokriveni tokom zime moraju se na proleće pripremiti za korišćenje i kvalitetnu upotrebu.
Stoga, pre nego što počnete koristiti bazen, potrebno je izvesti sledeći posao:
- Priprema bazena – Nakon zime, bazen je obično jako zaprljan ili čak oštećen gljivicama. Zbog toga se njegova površina mora očistiti sredstvom za čišćenje bazena (Dekalcit), koji razlaže kamenac. Nakon što se preparat osuši, bazen se tretira algicidom koji se natapa sunđerom i premazuje preko pločica ili folije, koji uklanja gljivice.
- Punjenje bazena vodom. U pripremljen bazen sipa se čista voda pokušajte da izbegnete bunarsku vodu za koju niste sigurni da je ispravna zbog raznih primesa koje nemate kada je u pitanju gradski vodovod. Preporuka je svakako voda iz vodovoda gde se voda prečišćava u nekoliko faza ( primer u vojvođanskim gradovima ) i pogodna je ubrzo za kupanje. Međutim, voda iz slavine obično je sa graničnim vrednostima PH pa bi trebali da upotrebite i prilagodite nivo kiselosti vode, koristeći „pH-minus“ ili „pH-plus“.
- Priprema filtera. Pre upotrebe bazena neophodno je da filteri rade ispravno. Njihova ispuna može biti kvarcni pesak, tehnološko staklo ili fibalon (filtraciona ispuna od polimerskih vlakana), koja obavlja glavne zadatke. Najčešće se vlasnici bazena opredeljuju za kvarcni pesak. Pesak se menja posle dve do tri sezone. Kada se zameni pesak u filter ukoliko je prošlo bar 3 sezone sa njim, preostaje samo da se voda u bazenu dezinfikuje hlorom.
- Kada menjate stari pesak, morate odjednom odraditi nekoliko aktivnosti. Stari, mokar pesak, izvadite pažljivo kako ne bi oštetili laterale i isperete filter iznutra. Zatim sipate delom vodu u filter i novi pesak koji je neophodno da isperete nekoliko minuta u izabranoj opciji (položaju) „ISPIRANJE“ (Backwash).
- Na kraju, filter treba prebaciti u položaj filtriranja. Važno je naglasiti da se pomeranje mešnog ventila vrši isključivo kada je pumpa isključena.
- Održavanje. Bazen se mora održavati tokom cele sezone da bi voda ostala čista i odgovarajuća za kupanje. Ovo se izvodi mehaničkim (četkom, mrežicom, usisivačem) i hemijskim čišćenjem (hlorom,multi tabletama ili aktivnim kiseonikom (Aquamax). Svakako je velika prednost ukoliko koristite UV lampe koje Vam smanjuje korišćenje svih vrsta hemikalija.
Kada ste odradili sve odgovarajuće korake, i kondicionirali vodu u vašem bazenu, spremni ste za početak sezone i kupanje u vašem bazenu.
Naše prodavnice bazenske opreme se nalaze na sledećim adresama:
Novi Sad – Partizanska ulica br. 40 radno vreme 10-16h
Beograd – Krnjača Zrenjaninski put 98P radno vreme 10-16h
Zrenjanin – Branka Ćopića 1 radno vreme 08-16h
Napomena:
Preduzeće Aquaplan doo polaže autorska prava na sve vlastite sadržaje na svom portalu kao i svim tekstovima i sopstvenim video tutorijalima. Neovlašćeno korišćenje bilo kojeg dela sajta aquaplanshop-a bez dopuštenja vlasnika autorskih prava smatra se kršenjem autorskih prava Aquaplan-a i podložno je sudskoj tužbi. Svako neovlašćeno kopiranje, montiranje, prikazivanje i javno izvođenje bez saglasnosti autora najstrože je zabranjeno i kažnjivo po zakonu.