Terapeutski bazeni

Bazeni za fizikalni oporavak

Jedno od osnovnih pitanja kod povređenih pacijenata jeste koliko će trajati rehabilitacija i na koji način. Terapeutski bazeni mogu biti ključan segment ubrzanja oporavka određene povrede.

Svaka povreda odnosi vreme koje je različito na osnovu težine povrede i to:

  • kod pucanja Ahilove tetive oporavak traje 4-6 meseci
  • kod pucanja i oštećenja ligamenata oporavak je 6 meseci
  • kod preloma kostiju je od 3 do 10 nedelja
  • kod uganuća od nekoliko dana do nekoliko meseci

Pomoću terapeutskih bazena, možete ubrzati period oporavka i učiniti ga lakšim i sigurnijim. Korišćenjem hidro masaže i masaže vazduhom, pacijentima se omogućuje olakšano kretanje, pravilnije zarastanje povreda i ubrzano uspostavljanje vitalnih funkcija oštećenog tkiva. Takođe iscrpljenog sportistu, hidromasaža može vratititi “u igru” brže nego bilo šta drugo.

 

Terapeutski bazeni koriste se i preventivno i time se sprečavaju moguće povrede posle takmičenja i renažnih procesa.

Terapeutski bazeni se mogu koristiti i za trening i oporavak životinja. Ti bazeni imaju poseban oblik i dimenziju sa dubinom i prilagođen je određenom području delovanja. Sve više bazena se pravi za trening i oporavak konja i pasa. Njihovi investitori dobro znaju da je ulaganje u terapeutski bazen dobra investicija.

U terapeutskom bazenu vežba se izvodi lakše za 80% nego na kopnu.

 

 

Aquabike

 

Odličan način za sagorevanje viška masnih naslaga, oksigenaciju tela i povećanje efikasnosti rada srca i pluća.

Aquabike visoke perfomanse, sa fleksibilnim i ergonomičnom sistemom otpora koji se može prilagođavati mušteriji prema potrebi. Ovaj hidrauličan sistem stvara efekat vira i obezbeđuje Vam drenažnu masažu kako bi stimulisali cirkulaciju vode u donjim ekstremitetima.

Vaše noge će konstatno osećati olakšanje i lakoću.

Zavolećete veliku pokretljivost tokom okretanja pedala, koja je idealna za vraćanje u formu ili fizioterapiju.

Bicikl za vožnju u vodi pomaže u oporavku od povreda, preloma i poremećaja cirkulacije.

Da bi se ustanovile mogućnosti za rehabilitaciju pacijenata za pacijente koji se oporavljaju od ozlede, mesto lečenja mora imati odgovarajuću opremu za obavljanje posla.

 

Preporučena oprema uključuje:

 

  • Terapija toplom vodom koja je opremljena podvodnim tredmilom, mlaznicama za pravljenje
  • Alati i oprema za terapiju u vodi kao što su  rukavice, peraja za vodu, tegovi za zglobove , plutajući pojas, vodene cipele, otpornike od stiropora…
  • Mehanički lift za osobe koje nisu u stanju da se sami spuste u bazen i koji nisu pokretni na kopnu. Poželjno je imati bazen sa promenljivom dubinom.
  • Merdevine za silazak u bazen kao i pogodni rukohvati za ulazak u bazen.
  • Potrošni materijal za pokrivanje svih rana koje zacjeljuju pomoću tehnika za hidroizolaciju, kako bi se zaštitili pacijenti od infekcija i držali bazen za terapiju bez neželjenih bakterija.

Svaka od ovih stavki pružiće pacijentu širok spektar mogućnosti za vežbu u terapeutskom bazenu. Na taj način će i rezultat oporavka mišića i tetiva biti pravilniji i ubrzaniji.

Nikako ne treba zapostaviti i uticaj hladne vode u terapeutske svrhe koja utiče na percepciju opšteg osećaja umora između utakmica ili fizičkog napora.

Najbolji efekti su bili kod promene hladnog i toplog bazena u odnosu 1:1 sa najdužim boravkom od 10 minuta. Ovakav tretman  se pokazao kao  odličan u sprečavanju pretreniranosti kod sportista, jer se sam period oporavka skraćivao.