Parno kupatilo
Parna kabina
Korene parnih kabina nalazimo kod starih Grka i Rimljana, koji su pre više hiljada godina otkrili blagotvorno dejstvo koje vodena para ima na ljudski organizam. Paru su proizvodili tako što su vrelo kamenje ubacivali u vodom napunjene posude, a paru zadržavali šatorima.
U kasnijem pariodu nailazimo na tursku kulturu kupanja, a ostatke parnih kupatila iz njihovog doba možemo videti i danas. Na više jezika tursko kupatilo ili hammam nadovezuje se na ovu kulturu.
U današnjim modernim parnim kupatilima princip funkcionisanja je isti, ali su metode izrade i materijali za izgradnju usklađeni sa savremenom tehnologijom.
Wellness kao stil života dobija sve veći broj pristalica, tako da sve više objekata poseduje ili planira da izgradi program koji diktira zdrav način života.
Ukoliko imate želju da i vi budete pristalica ovih ideala i imate u planu izgradnju takvog objekta, slobodno nas kontaktirajte i dobićete pune informacije u vezi sa tehničkim podacima oko projektovanja i pripreme za izgradnju. Da bismo vam pomogli, dajemo vam osnovne crte radi planiranja parnih kabina.
Izgradnja parnog kupatila
Parno kupatilo je vrsta saune u kojoj je zastupljena veoma visoka vlažnost vazduha, koja se kreće i do 100%, sa temperaturom od 40°C do 50°C.
Zidove i plafon gradimo od specijalne higro-termo izolacione građevinske ploče, izrađene od ekstrudirane tvrde pene polistirola „Styrofoam“, armirane mrežom od staklenih vlakana i obostrano obložene građevinskim lepkom.
- Waterproof upijanje vode posle 28 dana u vodi (1,5% po DIN 53428)
- Termalno-izolaciona grupa 0,35 (W/(mk) po DIN 4108
- Zaštitna komponenta protiv požara B1, teško zapaljivo po DIN 4102
- Potpuna parna nepropustljivost (100 mm/mK) po DIN 52615
Plafon koji je u obliku luka određuje uživanje u parnoj kabini i njegovu funkcionalnost zbog kondenza koji se tako najbolje razlaže i u vidu kapljica sliva niz zidove i okapnice do slivnika. Pomoćni materijali treba da budu otporni na vlagu i paru, dok fuga treba da bude od kvalitetnog sastava zbog održavanja i zbog vlage. Zbog čestog zagrevanja i hlađenja, preporučujemo elastične materijale.
Klupe parne kabine su zaobljene, pa se zato preporučuje stakleni ili keramički mozaik za njihovo oblaganje. Na delovima koji su ravni možemo kombinovati mozaik sa većim pločicama. Grejače koje ugrađujemo u klupe mogu biti:
- električni kablovi
- razvod cevi iz centralnog sistema grejanja
Zagrevanje možemo programirati (npr. u određeno vreme podesimo da se uključe grejači).
Ventilacija kod javnih objekata je obavezna, ali kod privatnih kabina može da se izostavi. Prečnik ventilacionog otvora mora biti najmanje 10 mm i ne sme zadržavati kapljice vode (iz cevi mora da otiče kondenzovana voda).
Ventilator za odvlačenje pare reguliše parogenerator, zbog čega mora biti postavljen na odgovarajuće mesto. U našim prodavnicama u Zrenjaninu, Novom Sadu i Beogradu, možete pronaći najkvalitetnije HARVIA HGD parogeneratore za parne kabine. Kompletnu ponudu HARVIA parogeneratora pogledajte na Aquaplan web shop-u.
Mesto za uduvavanje pare mora se planirati i tako postaviti da ne dođe do eventualnih povreda u vidu opekotina, jer temperatura pare iznosi 100ºC.
Potrebno je obratiti pažnju na sledeće:
- pravac uduvavanja pare
- jednaka raspodela pare
- na visinu i veličinu uduvane pare
- potrebno je obratiti pažnju da se neko ne povredi
Vrata parnih kabina moraju biti specijalno oblikovana i zadovoljiti određene kriterijume:
- moraju biti otporna na paru i vodu
- moraju biti izrađena od ojačanog stakla
- moraju da dihtuju u meri da ne propuštaju paru
- zabranjeno je da vrata imaju bravu
- rukohvat mora biti odgovarajuće dimenzije, da bi se lakše video u prostoriji punoj pare
- vrata se moraju otvarati prema spolja
U našim prodavnicama možete pronaći dimenzije vrata za parna kupatila: 70×200cm, 80×200cm i 80×210cm.
Prilikom planiranja izgradnje parnog kupatila, ne zaboravite da za parogenerator treba obezbediti tehničku prostoriju. Prostorija mora biti zatvorenog tipa zbog pare čija temperatura iznosi 100ºC, kao i zbog napajanja od 380V.
Prilikom planiranja zatražite savet od stručnih lica preduzeća AQUAPLAN.
Najveći neprijatelj parogeneratora je vodeni kamenac. Da bi se grejači zaštitili od kamenca, morate unapred omekšati vodu. Vodu možete omekšati sonim tabletama, koje će odstraniti kalcijum iz vode i tako sprečiti naslaganje kamenca.
Osvetljenje nije važan deo parne kabine, jer se u kabini punoj pare jedva i vidi. Niskonaponska lampa se postavlja iznad vrata, a jačinu treba izabrati tako da se može uočiti kada je prostorija puna pare. U hotelima se po pravilima moraju ugraditi i tasteri za slučaj opasnosti.
Klupe parne kabine su zaobljene, pa se zato preporučuje stakleni ili keramički mozaik za njihovo oblaganje.
Pogledajte kompletnu ponudu staklenog mozaika, samo jednim klikom na Aquaplan web shop!
Prednosti korišćenja parnog kupatila
Parno kupatilo najčešće koriste osobe kojima ne prijaju visoke temperature saune ili im je lekar preporučio da ne koriste saunu.
Preporučljiv boravak u parnoj kabini je od 5 do 20 minuta.
Parno kupatilo kao terapija se najčešće preporučuje u slučajevima bronhijalne astme, bronhitisa, kod problema sa disajnim organima i kašlja.
Vazduh pun pare lekovito deluje na disajne puteve – prehlade i ima dobar uticaj na bolesnike sa reumom.
Parno kupatilo je blagotvorno za kožu, zato je i veoma popularno kod žena. Konstantnim izlaganjem vašeg tela uticajem pare, koža se hidrira i postaje mekša i elastičnija.
Parna kabina je veoma preporučljivo za osobe koje pate od nesanice, preteranog umora, napetih mišića.
Parno kupatilo umanjuje znakove stresa i umora, takodje stimuliše kardiovaskularni sistem i poboljšava cirkulaciju (ne podiže krvni pritisak, jer se od toplote šire vene i omogućuju brži protok krvi).
Takođe, parko kupatilo doprinosi jačanju imunog sistema.
Slavine od mesinga za parna kupatila
Morelli slavine su inspirisane slavinama koje su se koristile tokom Otomanskog carstva, na uličnim fontanama i u hamamima.
Slavine od mesinga su pogodne za sve ljubitelje antike i rustikalnog enterijera koji žude za starinskim i klasičnim izgledom u svom domu. Pogodne su za parna kupatila i hammame pošto njihov unikatan izgled odgovara orijentalnom stilu u hamamima. Italijanske slavine od mesinga su veoma spektakularne, imaju izražajan dizajn i svaki proizvod poseduje umetničku notu.
Poštujući dugogodišnju tradiciju italijanskog dizajna, svaki komad je stvoren iz posvećenosti kvalitetu i strasti za stvaranjem bezvremensko lepih, ručno rađenih predmeta.
Slavine su otporne na koroziju, izrađene od čvrstih materijala i jednostavne su za ugradnju, korišćenje i održavanje.
Veliki asportiman različitih slavina od mesinga za svačiji ukus i kao odličan dodatak svakom enterijeru i eksterijeru. Za ljubitelje životinja imamo u ponudi i slavine sa ukrasima inspirisanim životinjskim svetom, za sve ljubitelje konja, ptica, mačaka i sl. Ukoliko ste jedan od njih, obavezno pogledajte modele slavina od mesinga Gallo, Gatto, Gufo, Cavallo i ostale.
Za one malo smelije, sa avanturističkim duhom u ponudi imamo slavine od mesinga poput modela Neoclassico, Perugia, Rinascimento.
Kako bi vašem domu dodali elegantu, umetničku notu možete odabrati neki od modela slavina od mesinga poput Contea, Quasimodo i Francoforte ili delikatne modele iz Art kolekcije slavina. U suštini, koji god model slavine da odaberete za vaš dom, nećete pogrešiti, a svaki gost u vašem domu sigurno neće ostati ravnodušan pred lepotom Morelli proizvoda.