Kneipp bazen
Kneipp staze
Kneipp staze sa toplom i hladnom vodom su naizmenično poređane jedna iza druge (obično), jedna sa toplom i jedna sa hladnom vodom, koje idu u krug, zatvarajući isti. Krug može da bude pravilnog i nepravilnog oblika, kraći i duži. Nije neophodno da Kneipp staza bude kružno rasporedjena, već može biti napravljena kao uzdužna staza. Dubina korita kreće se od 20-40cm. Temeratura hladne vode je 15-20°C, a tople 40-50°C.
Dno korita se obično oblaže sa sitnim i krupnijim kamenjem (sa blagim ivicama), kako se prilikom hodanja ne bi raseklo i povredilo stopalo. Cilj hodanja po kamenju jeste između ostalog, stimulacija refleksne zone na stopalima. Šetanjem se stimuliše mikro i makro cirkulaciju, što svakako ima višestruki značaj za organizam. Krvni sudovi u nogama se neizmenično šire u toploj i skupljaju u hladnoj vodi, što direktno utiče na poboljšanje cirkulacije i dopremanje krvi u sve delove tela. Smatra se da je upravo slaba cirkulacija, uzročnik mnogih bolesti kao i slabost organizma da se izbori sa već postojećim bolestima. Poboljšana cirkulacija jača imunitet, koncentraciju, funkcije mozga, utiče da se generalno osećamo bolje i svežije.
Kneipp terapija se može koristiti za lečenje izuzetno širokog spektra bolesti, od kardiovaskularnih i repiratornih bolesti do digestivnih poremećaja i reumatskih i neuralgičnih stanja. Kneipp tretmani su sve popularniji, postoji čak i nekoliko centara i bolnica u Nemačkoj gde državno osiguranje plaća tri nedelje Kneipp tretmana svake četiri godine. Austrija, Italija, Holandija i Danska imaju objekte koji se fokusiraju na tradicionalni program, dok je Brazilska Kneipp klinika Kurotel postala vodeća klinika za Kneipp tretmane.
Kneipp polivanje – radi se o crevima sa toplom i hladom vodom kojima se korisnici polivaju po nogama i celom telu dok stoje u plitkim kneipp bazenima. Obično se telo poliva od ramena naniže do stopala. Polivanje počinje temperaturom od 36°C i postepeno se temperatura vode smanjuje do 20°C ili čak 15°C.