Kajaci

Istorija kajaka

 

Kajake su pre više hiljada godina izumeli Inuiti – Eskimi koji su živeli u severnim arktičkim regionima. Koristili su komade šumskog drveta, životinjsku kožu i kosture kitova za konstrukciju kajaka. Glavna svrha kajaka, što u prevodu znači lovački čamac, bila je za lov i ribolov. Kajaci su omogućili lovcima da priđu i love morske životinje na obali mnogo efikasnije nego spolja, na otvorenom.

 

Sredinom 1800-ih, Nemci i Francuzi su počeli da koriste kajake za sport. Adolf Anderle je 1931. bio prva osoba koja je kajakom spustila niz klisuru Salzachöfen, gde neki veruju da je rođen kajak na beloj vodi. Međutim, kajak ne mora nužno da se vežba u beloj vodi, mnogi ljudi iznajmljuju kajake da veslaju u jezerima,  okeanima i u mirnim ravnim rekama. Pored sporta, kajaci se danas pretežno koriste u rekreativne svrhe. Suština vožnje kajakom leži u činjenici da ćete biti sami sa svojim mislima, opušteni i prestaćete da razmišljate o poslu. Tako da ako želite da pobegnete od svakodnevne rutine, kajak može biti prava investicija za Vas.

 

 

Kajak i kanu su na programu Olimpijskih igara bili u Berlinu 1936. godine, a od Londona 1948. na najznačajnijoj svetskoj sportskoj manifestaciji takmiče se i žene.

 

Kajak je na igrama u Parizu 1924. godine bio demonstracioni sport. U tom gradu je 1933. organizovano i prvo prvenstvo Evrope.

 

Kajakaši i kanuisti su se pre Drugog svetskog rata nekoliko puta organizovali u internacionalna udruženja, a zvanična Međunarodna federacija osnovana je 1946.

 

Danas je kajakaštvo sportsko-rekreativna grana u kojoj sportisti sede (u kajaku) ili kleče (u kanuu), okrenuti licem u smeru vožnje, a pokreću se veslom koje nije oslonjeno na čamac, već se drži slobodno u rukama.

 

Kajakaštvo možemo podeliti i na:

  • kajak na mirnim vodama (sprinterske trke na 200, 500 i 1000 m);
  • maraton (od 10 do 42 km, sa trčanjem, savladavanjem kopnenih prepreka ili bez trčanja);
  • slalom (trke na 300 do 600 m uz savladavanje vodenih prepreka, kapija);
  • kajak na divljim vodama (spust ili maraton na stazama od 5 do 10 km na brzim, divljim vodama);
  • polo (igra s loptom);
  • dragon boat (dugi domorodački čamci sa po 20 veslača);
  • jedrenje.