Tradicionalna ruska sauna
Ruska sauna je od davnina važila kao mesto socijalizacije u ruskoj kulturi. Kroz istoriju banje su koristile sve klase društva. Većina seljaka i plemića su posedovali ruske banje u svojim domovima, dok su zajednička kupatila bila veoma česta pojava u selima i gradovima. Tradicija ruske banje se zadržala i dan danas.
Ruske banje mogu biti poprilično prostrane sa jednostavnim drvenim kabinama. Ruska sauna sadrži dosta sličnosti sa tradicionalnim finskim saunama u pogledu krajnjeg cilja, koji predstavlja detoksikaciju tela i oslobađanja od stresa. Sličnost se takođe ogleda u prostoriji od drveta, u kojoj se u središnjem delu nalazi peć. U ruskim banjama temperatura se kreće od 70 do 100 stepeni, dok je vlažnost vazduha oko 80%. Vlažnost vazduha se postiže, tako što se u posebnoj drvenoj kadici sprema voda sa raznim lekovitim travama, koja se polako poliva po već užarenom vulkanskom kamenju.
Poseta ruskoj sauni uključuje 3 odvojena procesa koja uključuju parnu sobu, sobu za pranje i prostor za relaksaciju. Ulazni prostor nazvan „предбанник“ ili pred-kupatilo, ima klinove za odlaganje odeće i klupe za odmor. Prostorija za pranje ima slavinu za toplu vodu i slavinu za hladnu vodu. Slavina za toplu vodu koristi vodu zagrejanu uz pomoć peći. Slavinu za hladnu vodu mešanjem sa vrućom vodom, dovodi do savršene temperature za pranje.
Ruska tradicionalna sauna
Ruska banja je vrsta saune napravljena od drveta u kojoj temperatura dostiže i 100 stepeni.
Zbog visoke temperature u ruskoj sauni, korisnici često nose posebni filcani šeširi kako bi se zaštitila glava od intezivne toplote. U Rusiji se ovi šeširi najčešće prodaju u setovima sa filcanim rukavicama, kao i sa ekstratima za aromaterapiju.
Korisnici ruske saune se često masiraju suvim granama i liščem od belih breza i hrasta, kako bi poboljšali cirkulaciju. Pre upotrebe, ove osušene grane se navlaže toplom vodom.
Nakon prve posete i dobrog znojenja, obično se posetioci ruskih banja rashlade na blagom povetarcu. Takođe se preporučuje polivanje hladnom vodom ili utrljavanje snega o telo. Osnovni razlog naglog hlađenje posle tretmana u ruskoj banji je sužavanje pora i sprečavanja gubljenja korisnih minerala za organizam.
Proces znojenja i rashlađivanja se ponavlja nekoliko puta, dok se tokom pauza koristi prilika za neko hladno piće, društvene igre ili opuštanje u dobrom društvu.