Autor teksta: Aleksandar B.
Vrste i tip saune, izgled i benefiti korišćenja u svakoj pojedinoj kategoriji je naša današnja tema, kako bismo vam pomogli da izaberete najbolje za vas. Ako je vreme provedeno u sauni vaš omiljeni deo posete wellness centru, možda je pravo vreme da unesete taj neverovatni benefit i opuštajuće iskustvo u vlastitu kućnu atmosferu.
Sauna seanse su izuzetno korisne za zdravlje, lepotu i dobro raspoloženje. Od ublažavanja bolova u mišićima, detoksikacije organizma, poboljšanja cirkulacije i disanja, pa sve do uklanjanja stresa, kućna sauna je zasigurno ulaganje u vaše očuvanje blagostanja. Bez obzira na kvadraturu, svaki deo vašeg stana ili kuće možete pretvoriti u jedinstveni wellness kutak sa unikatnom saunom.
Vrste sauna – kako izabrati pravu?
Počećemo od najstarije vrste sauna ili finske saune, koja pripada grupi suvih sauna. Finska sauna je temperaturno najekstremnija od svih vrsta sauna, jer sa malom količinom vlažnosti vazduha (do 10%), održava temperaturu na 80-100°C. Zbog visoke temperature boravak unutar saune ograničen je na max. 15 minuta. Preporučeni boravak je od 8 do 12 minuta u tri ciklusa sa odmorom i hlađenjem između ciklusa.
Finska sauna je zapravo mala zatvorena prostorija obložena drvetom, u kojoj su postavljene drvene klupe za sedenje i ležanje u jednom ili više nivoa. Obično se kreće od donjih klupa ka gornjim, u zavisnosti od individualne izdržljivosti korisnika saune.
Kabine se tradicionalno izrađuju od aspena, omorike, belog bora ili kedra. U unutrašnjosti ne bi trebalo da postoji ni jedan deo ili predmet od nekog drugog materijala. Pogotovo ne od metala (osim naravno peći), jer na visokoj temperaturi koja je u sauni, metalni delovi mogu prouzrokovati opekotine.
Visoka temperatura u sauni dolazi od sauna peći napunjene vulkanskim kamenjem. Vulkansko kamenje preuzima temperaturu grejača iz peći. Sauna kamenje na grejačima peći se povremeno zaliva vodom u koju se dodaju eterična ulja. Na taj način povećava se procenat vlažnosti i jona u vazduhu, što deluje smirujuće na nervni sistem.
U kabini na zidu se nalazi peščani sat, koji je potrebno okrenuti pri ulasku u saunu. Na taj način ćete znati tačno vreme za koje je potrebno da izađete iz saune. Osim peščanog sata na zidu saune se nalazi termo-higrometar, koji pokazuje temperaturu i procenat vlažnosti vazduha u sauni. Takođe u kabini se nalaze vedro (drvena kofa sa vodom) i drvena kutlača za prelivanje žarišta i izvora toplote u vidu vulkanskog kamenja. Vedro služi za rastvaranje različitih esencija u vodi.
Benefiti finske saune na celokupno zdravstveno stanje je nemerljivo. Uz pravilno korišćenje i pridržavanje saveta stručnjaka, efekti na ljudski organizam su višestruki. Redovan odlazak u saunu pomaže u prevenciji respiratornih bolesti, poboljšava cirkulaciju krvi i jača imuni sistem, pomaže kod alergija i problema sa kožom. Toplota u finskoj sauni stimuliše obimno znojenje, što povećava aktivnost lojnih žlezda koje izbacuju toksine putem znoja.
Ako tražite saunu koja će biti deo vaše wellness rutine, onda je slana sauna pravi izbor za vas. Slana sauna je slična finskoj sauni, pravi se od istih materijala. U unutrašnjosti saune se nalazi električna peć sa vulkanskim kamenjem na grejačima i klupe od drveta za sedenje i ležanje.
Razlika je što se u slanoj sauni koriste cigle od slanih kamenih stena sa Himalaja u kombinaciji sa drvetom. Prilikom zagrevanja saune, zagreva se i slani zid, što dovodi do oslobađanja negativnih jona. Negativni joni stvaraju bakteriološki čist jonizovani vazduh.
So je veoma blagotvorna za organizam, a kada se doda iskustvu saune, donosi još jedan nivo smirenosti, spokoja i lepote.
Za razliku od finske saune gde temperatura može dostići 100°C i više, temperatura u infracrvenoj sauni je od 50 do 60°C. Način korišćenja infracrvene saune je sličan kao kod tradicionalne finske saune, samo što je boravak u infracrvenoj sauni znatno duži (20-30 minuta). Takođe, izvor toplote nije užareno vulkansko kamenje , već infracrveni grejači koji se postavljaju preko drvenih zidova u sauni. Infra crveni grejači se nikako ne polivaju vodom, kao što je to moguće kod finske saune.
Infracrvena kabina se zbog niže temperature u odnosu na tradicionalnu saunu lakše podnosi, ne opterećuje suviše disanje, a svakako stimuliše obimno znojenje. Zahvaljujući dubinskom delovanju, znojenje se vrši iznutra prema površini kože, a količina i intenzitet znojenja su do tri puta veći nego u klasičnim saunama. Infracrvena toplota je melem za pozitivno stanje nervnog sistema, reguliše poremećaj varenja, pomaže sagorevanje masnog tkiva i normalizuje krvni pritisak.
Takođe, infracrveno zračenje podtstiče lučenje endorfina (hormona sreće) što dovodi do dobrog raspoloženja, zbog čega ima veliki značaj u borbi protiv stresa. Naročito se preporučuje kod ubrzanja regeneracije nakon sportskih povreda, bolova u zglobovima i mišićima, hroničnog umora, čestih glavobolja i depresije.
Za kraj, ako ne možete da se odlučite da li želite tradicionalnu finsku saunu ili infracrvenu saunu, ili ukoliko nemate dovoljno prostora a želite da koristite blagodeti obe vrste sauna, mogu se ove dve naizgled različite vrste spojiti u jedinstvenu kombinovanu saunu.
Ovakva vrsta saune ima nezavisnu komandu za infracrvene grejače, koji mogu raditi samo kada je finska sauna isključena. Takođe se u ovakvim saunama mogu ugraditi uređaji za inhalaciju, pa se može ubacivati slana magla putem supersoničnog nebulajzera.
Kombinovane saune su jedan od najprijatnijih načina da se oslobodite raznih štetnih materija i nakupljenih toksina iz vašeg organizma.
Ukoliko želite da investirate u vaše zdravlje i dobro raspoloženje, sve što je potrebno da uradite, jeste da pronađete odgovarajući prostor u kući koji biste želeli da pretvorite u saunu, a naše stručno osoblje i projektanti će pronaći idealno rešenje za vas. Radimo po principu sauna ključ u ruke!
Kontakt telefon:
☎ 062 484 906
☎ 062 486 906
📩 prodavnica@aquaplan.rs