Kako da voda u đakuziju bude kristalno čista?

Održavanje vode u hidromasažnim bazenima – đakuzijima se ne razlikuje mnogo od održavanja vode u klasičnim bazenima.

Evo nekoliko saveta koji će vam pomoći da vodu u Vašem hidromasažnom bazenu održite kristalno čistom kako biste mogli da uživate u njoj još dugo vremena.

Koristite pokrivač za đakuzi – ovo je jedna od osnovnih stvari i lako se propusti. Jedan od razloga što se voda u đakuziju zamuti jeste zato što nečistoće i polen nošeni vazduhom upadaju u vodu. Korišćenjem prekrivača sprečava se upadanje ovih nečistoća u vodu đakuzija.

Proverite Ph vrednost u vodi – Provera pH vrednosti vode u hidromasažnom bazenu je obavezna i ona treba da bude između 7,2 i 7,8. Sve iznad 7,8 smatra se alkalnim i to može izazvati zamućenje vode, kao i stvaranje kamenca na opremi za đakuzi, posebno na izmenjivačima toplote. Osim što pH vrednost vode utiče na bistrinu, visok pH ili onaj koji je ispod 7,2 može imati štetne efekte na vašu kožu.

Dodajte neophodne hemikalije – Nakon što proverite pH vrednost vode, sledeći korak je dodavanje odgovarajućih hemikalija za regulisanje pH vrednosti. Šokiranje vode takođe pomaže da voda ostane bistra. Redovno dezinfikujte svoj đakuzi i vodu u njemu – hemikalije na bazi hlora se uobičajeno koriste za dezinfekciju vašeg hidromasažnog bazena. Nažalost, bakterije dele vašu ljubav prema hidromasažnim bazenima. Kao i kod svih hemikalija za dezinfekciju, cirkulacija je ključna.

Hlor u nekom obliku (tečni ili granulat) će vam biti potreban kao sredstvo za dezinfekciju vode u đakuziju i biće vaš primarni metod dezinfekcije vode. Obično je praksa da se koristiti kombinovanje granulisanog hlora i tečnog hlora za čišćenje bazena.

Upotreba dihlora ili hlora u granulama za hidromasažne bazene je uobičajena praksa, sve dok korisnik obraća posebnu pažnju na nivo cijanurične kiseline (CIA). Kada korisnik dostigne ciljni nivo CIA, obično prelazi na tečni hlor. Održavanje ovog odnosa slobodni hlor/cijanurska kiselina je ključno u održavanju hidromasažne kade.

Šokiranje vode u hidromasažnom bazenu – Ako koristite đakuzi nakon dugog perioda neaktivnosti ili ste ga intenzivno koristili, dobra je ideja da šokirate vodu u vašem đakuziju da biste bili sigurni da je potpuno dezinfikovana. Za šok hlor treman se koristi tečni hlor ili hlor u granulatu.

Za više informacija o održavanju vode, i vrstama hemikalija, možete posetiti naš web shop

 

Testiranje vode – Testirajte vodu kada se napuni kada da biste odredili pH i nivo alkalnosti. Rezultati testova će odrediti koji koraci su potrebni za održavanje vašeg đakuzija. Dodajte hemikalije za hidromasažni bazen u skladu sa tim kako biste držali nivo hemije u vodi pod kontrolom. Testirajte vodu svake nedelje, bilo sa test trakama ili tečnim testerom, i prilagodite hemiju po potrebi.

Našu ponudu testera za bazene, možete pogledati na našem web shop-u

 

Mogu li da koristim so u hidromasažnom bazenu umesto hlora? – So je moguće koristiti samo ako instalirate uređaj za elektrolizu vode na svoj hidromasažni bazen. I imajte na umu da hlorinator pretvara slanu vodu, tj. so u hlor. Dakle, tehnički još uvek dodajete hlor u vodu, ali u drugom obliku.

Cirkulacija vode – Održavanje cirkulacije vode bitan je faktor za pravilno održavanje vode u đakuziju. U zavisnosti od modela koji imate, vaš hidromasažni bazen može imati automatski rad cirkulacije koji obezbeđuje da radi dva puta dnevno bez obzira na upotrebu ili ne. Ako vaš model đakuzija nema opciju podešavanja automatskog rada, obavezno ga pokrenite 15-20 minuta dnevno kako biste bili sigurni da voda pravilno cirkuliše.

Dodatni savet: Možete pojačati čišćenje vašeg đakuzija, time što ćete dodati nekoliko sunđera koji upijaju masnoću u svoj đakuzi nakon upotrebe. Pošto topla voda izvlači ulja, sapun i losion iz vašeg tela i odeće, filteri možda neće moći da ih u potpunosti uklone. Korišćenjem adekvatnih sunđera koji sadrže vlakna na sebi, omogućićete da sunđeri upiju višak masnoća i time će pomoći da vaša voda ostane čista.

Redovno čistite ili menjajte filtere – Filtere za đakuzi morate redovno čistiti ili menjati ako želite kristalno čistu vodu. Ispirajte filtere što je češće moguće toplom vodom ili uz pomoć baštenskog creva. Obično je potrebno čišćenje spa kertridža jednom nedeljno (u zavisnosti od upotrebe). Praktikujte to češće ako ste koristili đakuzi više nego inače.

Bilo bi poželjno da svake nedelje koristite sredstvo za čišćenje filtera za đakuzije da biste dobili dubinsko čišćenje. Ne zaboravite da ih nakon toga takođe isperite. Na ovaj način ćete produžiti životni vek vaših filtera i ukloniti male čestice nečistoće koje se mogu zaglaviti u njima.

U našoj ponudi imamo namenske četke za čišćenje kartuš filtera

Kada primetite da se ni nakon korišćenja sredstava za čišćenje filtera oni ne mogu dobro očistiti, najverovatnije je vreme da ih zamenite novim filterima.

Naš predlog kao dobra zamena za kartuš filtere jesu fibalon polimerska vlakna

Da li može da se koristi soda bikarbona za hidromasažne bazene? – Soda bikarbona se koristi za povećanje nivoa alkalnosti u vašem đakuziju. Samo dodajte 1 kašiku (17 grama) sode bikarbone u svoj đakuzi na svakih 100 galona (378 litara) vode koju sadrži.

Kako dodati sredstvo za dezinfekciju u hidromasažni bazen? – Dodajte sredstvo za dezinfekciju po svom izboru u skladu sa uputstvima na pakovanju i ponovo testirajte da biste bili sigurni da su pH vrednost i alkalnost u optimalnom opsegu.

Možete ubrzati brzinu mešanja hemikalija sa vodom (i pomoći da se vaš hidromasažni bazen zagreje brže) tako što ćete isključiti vazdušne mlaznice.

 

Saveti za bezbednost prilikom održavanje đakuzija

Za svakog vlasnika/korisnika hidromasažnog bazena važno je da u svakom trenutku ima na umu naše bezbednosne savete:

  •  Ne dozvolite da temperatura u hidromasažnom bazenu pređe 40℃ ,
  • Nikada ne ostavljajte neplivače/decu bez nadzora u hidromasažnom bazenu,
  • Nemojte preopteretiti svoj đakuzi sa više ljudi od preporučenog broja korisnika,
  • Ne koristite električne uređaje u blizini vašeg hidromasažnog bazena,
  • Ne koristite staklo oko đakuzija ili u njemu,
  • Nemojte piti alkoholna pića pre ili dok koristite đakuzi,
  • Ako ste trudni, imate visok krvni pritisak ili bilo koje kardiovaskularno oboljenje, obratite se
    svom lekaru pre upotrebe hidromasažnog bazena,
  • Uvek nosite rukavice kada čistite/menjate kartuš filtere u đakuziju,
  • Nikada nemojte dodavati hemikalije u koncentrovanim (ili suvim) oblicima direktno u vodu.
  • Uvek prethodno rastvorite hemikalije u čistoj, plastičnoj posudi u dobro provetrenom
    prostoru,
  • Nikada ne koristite hemikalije bez deklaracija i uputstva,
  • Uvek operite ruke nakon kontakta sa hemikalijama.

 

Za Aquaplan ponudu hidromasažnih bazena – đakuzija, možete posetiti naš webshop:

https://aquaplanshop.rs/hidromasazni-bazeni-djakuzi

https://aquaplan.co.rs/bazeni/hidromasazne-kade/

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *