Da li toplotne pumpe mogu da rade na niskim temperaturama?

Glavna prednost kupovine toplotne pumpe je što vam omogućava da produžite sezonu kupanja. Možete uživati u Vašem bazenu čak i u zimskim mesecima. Ovo je posebno korisno ako živite u oblasti gde temperature drastično padaju tokom zime.

Mogu li da koristim toplotnu pumpu tokom zime?

Toplotne pumpe su briljantan izum kada je u pitanju obnovljiva energija, sakupljaju energiju iz okolnog vazduha i prenose je u vodu vašeg bazena.

Pitanje koje vlasnici bazena obično postavljaju: kako toplotna pumpa može da crpi energiju iz vazduha tokom hladnih zimskih dana?

Teže je apsorbovati toplotu u hladnijoj klimi, tako da je izlaz toplote manji, u ovom slučaju će vam trebati veća izlazna snaga grejanja da biste postigli željene temperature bazenske vode.

Postoji nekoliko smernica koje treba da znate o grejanju bazena tokom zime:

  • Nema ograničenja – Vaša toplotna pumpa za bazen uvek može da prikuplja energiju iz okoline čak i u najhladnijim danima. Na efikasnost toplotne pumpe će uticati kada su temperature niže, što se može rešiti povećanjem jačine toplotne pumpe, produženjem vremena rada toplotne pumpe ili smanjenjem temperature bazena.

 

  • Režim odmrzavanja – Kada se led formira na toplotnoj pumpi, aktivira se proces odmrzavanja. Ova funkcija je potpuno automatizovana. Toplotna pumpa će raditi nekoliko ciklusa da bi otopila led koji se nakupio i nastavlja sa normalnim radom kada se sav led ukloni. Ovaj proces će trajati samo nekoliko minuta i generalno neće uticati na vreme zagrevanja vašeg bazena.

 

  • Uvek održavajte toplotnu pumpu – Očistite sve ostatke leda i nečistoća koji su se nakupili na toplotnoj pumpi da biste omogućili odgovarajuću ventilaciju, pošto toplotna pumpa neće efikasno raditi sa blokiranim protokom vazduha.

 

  • Prekrivači za bazen su neophodni – Koristite prekrivač za bazen kad god zagrevate bazen. Prekrivač vašeg bazena deluje kao izolacioni sloj što je veoma važno za uštedu energije, a takođe se smanjuje isparavanje koje predstavlja jedan od najvećih gubitaka toplote i vode. Dobar solarni prekrivač za bazen će pomoći da se zadrži toplota u bazenu i kada se bazen ne koristi. Ne samo to, već će pomoći i da se zagreje bazen. Iako nam se ne čini tako, sunce je prilično toplo i tokom zime, hladan vazduh nas samo sprečava da ga osetimo. Pokrivači za bazene pomažu da se apsorbuju deo te toplote i zatim je prenose na vodu u bazenu, dajući našim toplotnim pumpama za bazen dobar podsticaj.

 

  • Jače toplotne pumpe za grejanje tokom zime – Toplotne pumpe jače snage od preporučene su bolja opcija za zimsko grejanje bazena zbog veće efikasnosti i snage.

 

  • Maksimalno vreme rada – Toplotne pumpe bi generalno trebalo da rade 24 sata dnevno. Uz pomoć podešavanja tajmera na WiFi aplikaciji možete podesiti tihi režim toplotne pumpe za noć i punu snagu tokom dana.

 

  • Daljinsko upravljanje preko aplikacije – Koristite svoju Wi-Fi aplikaciju za kontrolu toplotne pumpe za bazen. Aplikacija vas pokriva zimi i uz pomoć nje možete pratiti i kontrolisati svoju toplotnu pumpu iz svog doma.

 

Potencijalni problemi kod toplotnih pumpi tokom zimskog perioda

Tokom zimskog perioda mnogi vlasnici toplotnih pumpi se žale na slabije performanse ili dim koji izlazi iz njihove toplotne pumpe. U većini tih slučajeva to ne ukazuje na neispravan proizvod, nego je to karakteristika toplotne pumpe koja se može objasniti jednostavnom fizikom.

  1. Problem: Toplotne pumpe ne greju / imaju niske performanse:

Što je veća temperaturna razlika između vode u bazenu i spoljašnjeg vazduha, veći je gubitak toplote kroz površinu vode. Čak i natkriveni bazen ima velike temperaturne gubitke – ceo prostor ispod prekrivača bazena „zagreva“ površinu bazena. Samo to stvara veći pritisak na toplotnu pumpu.

Pored navedenog, efikasnost toplotne pumpe je niža što su niže temperature spoljašnjeg vazduha.

U ovim uslovima, toplotna pumpa radi normalno (zagreva kako treba), ali sa nižim učinkom grejanja pri nižim temperaturama vazduha nije u stanju da nadoknadi gubitak toplote na površini vode. Noću temperatura vode može pasti i do 2-3 °C i toplotna pumpa može ponovo povećati temperaturu vode za 2-3 °C tokom dana, ali pritom možda neće moći da nadoknadi sve gubitke toplote i poveća temperaturu vode u bazenu.

Ovaj efekat gubitka temperature može navesti kupca da pomisli da su performanse toplotne pumpe ili preniske ili čak da je toplotna pumpa neispravna.

 

  1. Problem: Toplotna pumpa “izbacijue dim/paru” ili se „zamrzava“:

Automatsko odmrzavanje je funkcija dostupna na toplotnim pumpama srednje i visoke klase. Ova funkcija omogućava toplotnoj pumpi da radi čak i u hladnim vremenskim uslovima.

Kao efekat hladnijeg spoljašnjeg vazduha zajedno sa većom vlažnošću vazduha, smrznuti kondenzat može početi da se nakuplja na izmenjivaču toplote. Da bi se eliminisala opasnost od oštećenja usled nakupljanja leda, toplotna pumpa ima funkciju automatskog odmrzavanja. U režimu odmrzavanja, vruća rashladna tečnost ide direktno u izmenjivač da bi se zagrejala i odmrznula led koji se tamo nalazi.

Tokom faze odmrzavanja iz toplotne pumpe izlazi para, a ne dim. Toplotne pumpe ne greju tokom odmrzavanja, jer svu toplotu koju generiše koriste za odmrzavanje naslaga leda.

 

Na isti način na koji frižider ili zamrzivač mogu da rashlade proizvode znatno ispod temperature spoljašnjeg vazduha, toplotna pumpa za bazen može da koristi istu tehnologiju kompresije i kondenzacije za zagrevanje vode u bazenu znatno iznad temperature vazduha.

Mnogi bazeni se zagrevaju na oko 28 stepeni nekoliko meseci u godini kada je spoljna temperatura vazduha verovatno u proseku 10-20 stepeni, a noćne temperature često padaju znatno ispod te granice. Očigledno je da će toplotna pumpa raditi brže i efikasnije što je temperatura vazduha viša, ali temperatura vazduha svakako nije granica do koje toplotna pumpa za bazen može da zagreje vodu.

 

Možete nas posetiti u nekoj od naših poslovnica:

  • Zrenjanin, Branka Ćopića 1; 062/484-906
    •           Beograd, Zrenjaninski put 98P; 062/486-906
    •           Novi Sad, Partizanska 40; 062/482-906

Napomena:

Preduzeće Aquaplan doo polaže autorska prava na sve vlastite sadržaje na svom portalu kao i svim tekstovima i sopstvenim video tutorijalima.

Neovlašćeno korišćenje bilo kojeg dela sajta aquaplanshop-a  bez dopuštenja vlasnika autorskih prava smatra se kršenjem autorskih prava Aquaplan-a i podložno je sudskoj tužbi. Svako neovlašćeno kopiranje, montiranje, prikazivanje i javno izvođenje bez saglasnosti autora najstrože je zabranjeno i kažnjivo po zakonu.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *