Slana voda u bazenu
Autor teksta: Aleksandar B.
Bazeni sa slanom vodom predstavljaju alternativu tradicionalnom bazenu sa hlorom. Bazene sa sistemom slane vode sve češće možete videti u hotelima, odmaralištima i na brodovima za krstarenje. Takođe, poslednjih nekoliko godina sve više vlasnika bazena se opredeljuje za bazen sa slanom vodom u svom dvorištu.
Sistem slane vode u bazenu
Ako želite i vi sistem slane vode u vašem bazenu, za to vam je potreban elektrohlorinator. Sistem koristi električnu energiju za pretvaranje soli u hlor, koji dezinfikuje bazen. Uz pomoć elektrohlorinatora, više nećete iskusiti oštar miris hlora, crvenilo ili peckanja očiju. Kao rezultat rada ovog uređaja dobijate meku, čistu i kvalitetnu vodu. Takođe, bazeni sa slanom vodom su lakši za održavanje u odnosu na tradicionalni bazen.
Kompletnu ponudu elektrohlorinatora, možete pogledati samo jednim klikom ovde.
Ako imate bazen sa slanom vodom, moraćete da testirate nivo slobodnog hlora i pH najmanje jednom nedeljno i dodajte so po potrebi. Ne samo da prekomerno hlorisanje nije dobro za vaše zdravlje, već je i loše za vaš bazen. Jedini način da saznate da li vam je nivo hlora u granicama normale, jeste da testirate vodu u bazenu.
U bazenu sa slanom vodom nećete moći da osetite miris hlora kao u tradicionalnom bazenu sa hlorom. Kupanje u bazenu sa slanom vodom može biti bolje za vaše zdravlje, naročito ako imate astmu ili problem sa alergijama. To se posebno odnosi na zatvorene bazene. Možda ste nekad osetili snažan miris hlora kada ste posećivali zatvoren bazen. To je zbog hloramina, mešavine hlora i amonijaka. U spoljašnjem bazenu ili bazenu u dvorištu, miris brzo isparava za razliku od zatvorenog bazena.
U daljem tekstu predstavićemo vam nekoliko dobrih saveta za održavanje slanog bazena.
• Obratite pažnju na plažu bazena
So je prirodno korozivna i može oštetiti vašu betonsku terasu ili pločice. Ako se slana voda neprestano prska po plaži, to može uzeti svoj danak tokom vremena. Da biste zadržali so tamo gde joj je mesto, možete prati svoju plažu baštenskim crevom par puta nedeljno. So je takođe korozivna za drvo i kamene plaže bazena, pa budite pažljivi i kada sipate so.
• Ručno testirajte nivo soli
To je dodatni posao, ali mora da se odrađuje. Da biste bili sigurni da je hemija u vašem bazenu u dobrim preduslovima, testirajte ručno nivo soli jednom do dva puta mesečno.
• Nije sva so istog kvaliteta
So boljeg kvaliteta obično je skuplja, dok je so nižeg kvaliteta jeftinija. Može biti primamljivo da uštedite novac odabirom jeftinije opcije, ali čistoća vaše soli može uticati na dugovečnost vašeg sistema slane vode. U našim specijalizovanim prodavnicama bazenske opreme, možete pronaći kvalitetnu sitnu i krupnu morsku so za Vaš bazen.
• Potrebna vam je dobra cirkulacija vode u bazenu
Ako vaša voda u bazenu ne cirkuliše pravilno, sistem soli neće biti tako efikasan (cirkulacija je kretanje vode u bazenu). Koncentracije slane vode mogu takođe oštetiti vaš bazen ukoliko imate mrtve uglove sa lošom cirkulacijom.
Kako ćete znati da li vaš bazen ima lošu cirkulaciju?
Prvi znak loše cirkulacije u bazenu jeste da se alge stalno sakupljaju u određenim oblastima. Ako vaš bazen slabo cirkuliše vodu, možda ćete morati da podesite mlaznice ili da rekonstruišete druge delove sistema.
• Slana voda može da vam uništi i spali travu
Ako želite da imate komad trave ili biljke odmah kraj vašeg bazena, moraćete da budete posebno oprezni sa prskanjem vode dok plivate. Još jedno važno pravilo koje treba zapamtiti je da nikada ne sipate vodu iz bazena preko biljaka ili na travnjak.
• Testirajte detaljno kvalitet vode svakih 30 dana
Kao i svaki bazen, moraćete da testirate sve nivoe hemikalija u vodi najmanje jednom mesečno (pored nedeljnog testiranja pH vrednosti i hlora). Obavezno testirajte alkalnost i kalcijum u bazenu, i ne zaboravite na ručno testiranje soli. Održavanje ovih hemikalija u ravnoteži je ključno za celokupno održavanje vašeg slanog bazena.
• Vodite računa o svom automatskom pokrivaču za bazen
Ako imate automatski prekrivač na vašem bazenu sa slanom vodom, možete sprečiti prevremenu koroziju tako što ćete s vremena na vreme ispirati metalne elemente i konstrukciju redovnom čistom vodom i baštenskim crevom.
Dakle, bazen sa slanom vodom može biti odlična alternativa za sve one koje iritira miris hlora. Ako razmišljate o instalisanju sistema slane vode u vašem bazenu, onda vam predlažemo da posetite naše radnje u Zrenjaninu, Novom Sadu i Beogradu, gde možete pronaći sve što vam je potrebno da realizujete ideju.
Naše prodavnice se nalaze na sledećim adresama:
• Zrenjanin, Branka Ćopića 1
• Beograd, Zrenjaninski put 98P
• Novi Sad, Partizanska 40
Kontakt telefon:
📱 062 484 906
📱 062 486 906
📩 prodavnica@aquaplan.rs