Vrste masaža
HIDROMASAŽA I HIDROTERAPIJA
Od Rima do Japana, narodi širom sveta koriste vodu za zdravlje i opuštanje hiljadama godina. Danas terapeuti nastavljaju ovu drevnu tradiciju uključivanjem hidroterapije u svoje prakse.
Hidroterapija je korištenje vode u terapijske svrhe, koja pokriva širok spektar terapeutskih tehnika.
Gde god da ste se odlučili za hidroterapiju, imaćete različite utiske i stimulanse. Od doživljaja sa različitim pritiskom vode, nežnih milujućih mehurića do snažnih mlazovavode izmešanih sa vazduhom, pulsiranja i stimulacije na različitim delovima tela u isto vreme.
Terapeuti u masaži mogu koristiti vruće i hladne obloge kao oblik kontrastne hidroterapije.
Tehnika ove masaže je da vruća voda uzrokuje širenje krvnih sudova koje su blizu površine kože, dok ih hladna voda sužava. Ovakvo naizmenično mešanje između tople i hladne vode stimuliše cirkulaciju, uklanja toksine iz tkiva i smanjuje upalu.
Kontrastna hidroterapija može imati različite oblike a i jednostavno izmenjivanje tople i hladne vode tokom tuširanja takođe je oblik kontrastne hidroterapije.
Može se koristiti peškiri koji su natopljeni toplom ili hladnom vodom. Ako klijent boluje od neke vrste upale, mogu se primenjivati naizmenično vruća i hladna obloga na zahvaćeno područje. Kontrastna hidroterapija je jednostavan i ekonomičan oblik hidroterapije koji zahtijeva malo ulaganja ili naprednu opremu, tako da ga terapeuti mogu koristiti čak i ako rade u kući klijenta.
Jedna vrsta hidromasaže koja je danas popularna je podvodna masaža. Kod ove vrste masaže, klijent je potopljen u vodi, kao u bazenu ili kadi. Terapija se vrši uz pomoć specijalizovanog creva, a regulaciju pritiska možete podešavati putem dizne ili povećanjem protoka vazduha. Pritisak vode može aktivirati mišiće I olakšati bolove slično kao kod masaže mekih tkiva.
Hidromasaža je spa tretman koji koristi mlaz vode pod visokim pritiskom. Mlaznice su snažnije od onih koje se nalaze u standardnoj hidromasažnoj kadi ili jacuzziju, a temperatura vode je toplija. Tradicionalno, hidromasaža uključuje uranjanje tela u vodu.
Toplina vode otvara i čisti vaše pore, tako da će se vasa koža osetiti očišćeno i osveženo.
Neki uređaji za masažu sada imaju vodonepropusne membrane koje sprečavaju dodir vode s kožom. Ako imate bolest srca ili drugo zdravstveno stanje, pre početka hidromasažne terapije posavetujte se sa lekarom.
Izbegavajte hidromasažu ukoliko imate visok pritisak ili ako ste imali neku operaciju. Takođe se konsultujte sa lekarima ukoliko ste trudni.
Hidromasazu ne treba upražnjavati nakon velikog obroka ili konzumiranja alkohola.
Watsu je vrsta shiatsu masažnog tretmana koji se sprovodi pod toplom vodom. Masaža koristi duboke akupresurne tehnike i duge sporo ritmičke poteze. U kombinaciji s toplotom vode, watsu će delovati opušteno i stvarno se izboriti protiv bolova u mišićima.
Pre korišćenja hidroterapije, obavezno se istuširajte pre nego što uđete. To je posebno važno ako ste imali masažu nekim uljima Ili mineralnim solima.
Aromatična hidromasaža
Aromatična hidromasaža je ona u kojoj je voda mirisna sa dodatkom eteričnih ulja za senzualnije iskustvo.
Mineralna hidromasaža
Neki lječilišta nude hidromasažne bazene ispunjene mineralnom vodom.Neki sadrže morske ili druge soli i minerale koji vašem telu nude različite pogodnosti.
Hidroterapija debelog creva
Vaš osnovni klistir, hidroterapija debelog creva sprovodi se s vodom kako bi vas zaista ispraznila i oslobodila se vaših toksina.
Kneipp bazeni
Nazvani po ocu Sebastianu Kneippu koji ih je osmislio, to su biljne i mineralne kupke s različitim temperaturama, od kojih imate razne zdravstvene benefite. Kneippov sistem hidroterapije kombinuje se sa pročišćavajućom dijetom, vežbanjem i duhovnim obredima.
Jedna od najpopularnijih vrsta hidroterapije je masaža vrućim kamenjem.
Masaže vrućim kamenjem su glavno lečenje u banjama, a dok na prvi pogled masaža vrućim kamenjem ne izgleda kao hidroterapija, zapravo ona to jeste. Kamenje se zagreva u vrućoj vodi i nakon zagrevanja, one se zatim postavljaju na strateška područja tela, kao što su stomak, leđa, ruke, stopala i lice.
Hidroterapija i uklanjanje stresa
Hidromasaža je pokazala da smanjuje fizičku napetost i psihički stress a potapanje tela u toplu vodu može smanjiti izlučivanje kortizola i drugih hormona povezanih sa stresom. Takođe može poboljšati san i pomoći oko ublaženja nesanice. Unutrašnji pad temperature tela nakon hidroterapije upućuje telo da se pripremi za spavanje. Samim tim što se mišići opuštaju kao i zglobovi, telo je odlično pripremljeno za odmor i san.
Hidroterapija i bolovi
Hidroterapija može pomoći u smanjenju hroničnih bolova uzrokovane artritisom. Topla voda poboljšava cirkulaciju koja dovodi kiseonik i hranljive materije u mišićno tkivo.
U vodi smanjujete svoju težiu i do 90 % pa se učinak hidromasaže pokazuje i kod osoba koje imaju ozlede ili su delimično pokretni.
Hidromasaža i kardiovaskularna rehabilitacija
Potapanje u vodu i hidromasaža mogu biti koristan alat za ljude koji imaju srčana oboljenja hidromasaža može povećati broj otkucaja srca bez odgovarajućeg povećanja krvnog pritiska. Takođe može povećati učinkovitost mišića srca bez prevelikog angažovanja ostalih mišića.
Hidromasažom se postiže bolji protok krvi i više kiseonika u krvi postiže estetski efekat u borbi protiv celulita, kozmetičkog čišćenja kože.
Preporučuje se u svim oblicima bolova koštano-zglobnog sistema, pomaže i zdravim ljudima radi očuvanja zdravlja i vitalnosti.
Spa bazeni su dizajnirani sa najsavremenijim tehničkim rešenjima za hidromasažu, sa odgovarajućim vodenim i vazdušnim mlaznicama određenog intenziteta koje su usmereni ka određenom delu tela.